Drožďová Strava


Osmažené droždí - na oleji a cibulce: rozpustíme 10 dkg droždí , smažíme do zhoustnutí. Toto osmažené droždí používáme do drožďových pomazánek, knedlíčků do polévky a do bramboraček se zeleninou, též do karbenátků z vařené pšenice, vařené rýže, vařené čočky a fazolí.

1) Pomazánka
Osmažené droždí, 2 polévkové lžíce mléka, 1 - 2 vajíčka, mletý kmín, sůl, 1 pol. lžíce strouhanky nebo majoránka - může být obojí.

2) Polévka
Na kostky nakrájíme brambory, drobně nastrouhaná zelenina se vaří 20 minut, odstaví se z plotny, vklepne se 1 vajíčko a ihned se rozmíchá, přidá se osmažené droždí (jak shora uvedeno), vše promícháme, osolíme a ochutíme drobně nasekanou petrželí. Vše se nechá ustát 15 minut a polévka je hotová.

3) Knedlíčky do zeleninové polévky
Osmažené droždí, 1 vajíčko, sůl, majoránka, stroužek česneku dobře rozetřeného, 2 malé lžičky dětské krupice a strouhanku dle potřeby tak, aby vše nebylo moc tuhé, roztírá se přes struhadlo na zeleninu do vařící polévky. Povaříme 5 minut.

4) Karbenátky z vařené pšenice
1/4 kg přebrané a přes noc namočené pšenice.
Vařenou pšenici semeleme na masovém strojku, přidáme sůl, majoránku, 2 vajíčka, česnek, osmažené droždí, trochu strouhanky. Pečou se na oleji - pod pokličkou - do růžova.

5) Karbenátky z vařené rýže (nejlépe naturál)
Postup je stejný jako u karbenátků z vařené pšenice.

6) Prášek z vaječných skořápek: čistě oprané skořápky dáme do trouby (na jedničku), aby byly dobře křehké, pak rozemeleme v kávovém mlýnku. Prášek uschováme v uzavřené sklenici. Ráno na lačno bereme tento podle dojednané rady (obvykle 1/4 až 1/2 čajové lžičky s tekutinou, nejlépe s teplým mlýnským pramenem a 2 ks spofavitu, které předtím trochu rozmáčkneme). 
Prášek se též může brát s citrónovou šťávou na lžičce. Toto je dávka na celý den.

 

Staré vegetariánské recepty